Як написати мотиваційний лист щоб вразити приймальну комісію

У цій статті ми подивимося на мир вступу очима тих, хто ухвалює рішення, тобто очима членів приймальної комісії. Ви довідаєтесь, як написати мотиваційний лист, який не загубиться серед інших.

«Мотиваційним листом можна реабілітувати себе (при наявності недоліків) або ж знищити всі шанси на вступ»

Рут Міллер, глава приймальної комісії Школи суспільних і міжнародних відносин ім. Вудро Вільсона

Мотиваційний лист - найважливіший документ абітурієнта. Всі інші папери не зможуть так розповісти про вашу особистість, як мотиваційний лист. У парі сотень слів ви маєте вмістити свої інтереси й досягнення, мрії та сподівання. Так, це непросто, але важливо, тому що насамперед показує вашу унікальність. Продемонструвати її не перешкодить навіть невисокий рівень володіння мовою або незначні досягнення.Мотиваційний лист - найважливіший документ абітурієнта. Всі інші папери не зможуть так розповісти про вашу особистість, як мотиваційний лист. У парі сотень слів ви маєте вмістити свої інтереси й досягнення, мрії та сподівання. Так, це непросто, але важливо, тому що насамперед показує вашу унікальність. Продемонструвати її не перешкодить навіть невисокий рівень володіння мовою або незначні досягнення.

Чого очікує приймальна комісія?

Приймальна комісія прагне одержати виставу про особистість. Що характеризує вашу індивідуальність? Амбіції? Почуття гумору? Самокритичність? Уява? Товариськість? Це вам і потрібно з'ясувати під час підготовки мотиваційного листа.

«Від сторінок повинне віяти життям, це повинна бути історія, яку могли написати тільки ви»

Лінда Міган, член приймальний комісії Бізнес-Школи Університету Колумбія

Цікава історія, написана живою мовою — головна вимога, на якому наполягають фахівці. Через мотиваційний лист професори прагнуть довідатися, які цілі переслідують майбутні студенти, чого бажають домогтися у житті, як можуть бути корисні своєму університету й суспільству в цілому. Не потрібно хитрувати й плутати читача хитромудрими формулюваннями. Будьте собою! Але при цьому постарайтесь виразити свої думки якомога яскравіше, оскільки про вас будуть розповідати тільки слова - жести й міміку не можна підключити.

Більш точні рекомендації описав Винс Готера, професор англійської мови й літератури, з Університету Північної Айови. На його думку, мотиваційний лист повинний показати абітурієнта як людину яка:

 1. Жагуче зацікавлена у навчанні. Зробити це можна на початку листа за допомогою «гачка», мова про який піде нижче;
 2. Грамотна. Це видно з того як ви володієте мовою, у тому числі стилістикою й структурою мови;
 3. Добре підготовлена академічно. Це можна показати за допомогою спеціальних термінів, які відображують компетентність автора, або за допомогою прямого перерахування досягнень. І пам’ятайте — краще не використовувати термін, чим використовувати його неправильно!
 4. Здатну впоратися із завданнями університету й закінчити програму вчасно, що можна підтвердити досвідом подолання проблем і успішністю в вирішенні завдань;
 5. Готову до співробітництва із професорами й іншими студентами, тобто комунікабельну. Цей пункт не є першочерговим, але стане перевагою при розгляданні листа;
 6. Потенційно є видатним представником даного університету в професійній сфері, що логічно може випливати з поточних успіхів абітурієнта, а також з того, як він відзивається про попередній навчальний заклад.

Це немаленький обсяг інформації, який потрібно вмістити всього в декількох сотнях слів, тому варто уважно підходити до кожного пункту. Не потрібно описувати їх у тому ж порядку, у якому вони представлені у списку вимог конкретного університету. Їх можна вільно комбінувати й переміщати. Головне - створити легкий для прочитання, логічний і зв'язний текст.

Декілька прикладів побудови тексту мотиваційного листа.

Варіант 1: Учора – Сьогодні – Завтра

 • У мене є необхідний досвід для успішного навчання у вузі;
 • На даний момент прагну одержати знання для подальшого розвитку;
 • Ваша програма ідеально підходить для цих цілей, оскільки з нею я зможу добитися…

Варіант 2: Я – Ви – Ми

 • Опис своїх досягнень, талантів, інтересів;
 • Обрана програма повною мірою відповідає моїм амбіціям;
 • Мій потенціал у комбінації з вашою програмою принесуть наступні плоди:..

Варіант 3: Що – Чому – З якою метою

 • Що саме я прагну вивчати;
 • Чому я прагну вивчати саме цю спеціальність, чому вона так важлива для мене;
 • Обрана програма допоможе мені досягти поставлених цілей…; я очікую одержати...

Поради по організації тексту мотиваційного листа

 1. Вимоги конкретного вузу. Особливо це важливо для претендентів на місце в магістратурі. Деякі університети запитують не одне, а два мотиваційні есе на різні магістерські програми. Інші вимагають надсилати тільки рукописні варіанти мотиваційних листів. Точні вказівки ви зможете знайти на офіційним сайті обраного вузу.
 2. Вступ краще почати з якого-небудь оригінального судження або факту з життя, щоб привернути увагу читача й змусити його прочитати всю історію до кінця;
 3. Самі цікаві факти краще подавати на початку листа або хоча б у першій його половині, оскільки ніхто не знає, чи захоче взагалі член приймальний комісії дочитати ваше послання до кінця.
 4. Логічність і послідовність оповідання: по мірі читання листа, його головний герой повинен розкриватися у всіх життєвих сферах, як літературний персонаж.
 5. Легкість викладу. Діліть текст на невеликі параграфи, уникайте довгих речень. Складні прикметні й дієприкметні звороти підвищують ризик помилок і плутанини з пунктуацією, тому їх теж варто уникати. Кожен параграф повинен мати певну структуру із зав'язкою, кульмінацією й розв'язкою. Мова повинна бути простою і зрозумілою. Хоча цілком припустиме й навіть є доречним застосування вузькоспеціалізованих термінів, але якщо ви добре розумієте їхнє значення.

У висновку слід підвести підсумок, коротко резюмувати лист і виразити надію на подальше співробітництво з університетом. Після прочитання листа повинне залишатися приємне враження, тому не закінчуйте його самокритикою й іншим негативом.

Етапи написання мотиваційного есе

«Ви не зможете написати успішний мотиваційний лист за дві-три години; воно зажадає довгих міркувань»

Фэйл Дилл, директор приймальні комісії Стэнфордской юридичної школи

Гарне есе не може бути написане по клацанню пальців. Тому дуже важливо почати підготовку за кілька тижнів або навіть місяців до дедлайну.

Для зручності розділимо всі необхідні процеси на три етапи: підготовчий, основний і завершуваний.

Топ-10 помилок при написанні мотиваційного листа

Щоб зацікавити приймальну комісію своїм мотиваційним есе, слід уникати найпоширеніших помилок, які допускають абітурієнти.

 1. Дублювання інформації, яка вже відбита в академічному резюме. Мотиваційний лист — це шанс виявити свої особисті якості й прагнення розвиватися в обраному академічному напрямку. Тому не варто ще раз акцентувати увагу на колишніх перемогах і досягненнях, намагайтесь дивитися в майбутнє.
 2. Нудний початок есе. Сміливо пропускайте довгу презентацію себе на початку листа. Набагато краще буде відразу описати яку-небудь ситуацію або обставину, яка вплинула на ваше рішення навчатися саме в цьому ВНЗ. При цьому намагайтеся уникати висловів начебто «вже в дитинстві я захоплювався(лась)», «з тих пір, як я себе пам'ятаю, мені подобалося...» і інших клішованих фраз. Згідно з дослідженням UCAS, щороку вони обчислюються тисячами.
 3. Складання однакового есе для всіх університети. Такий підхід у корені невірний, оскільки в кожного ВНЗ є свої переваги, які варто виділити в мотиваційному листі. Гарненько обстежте сайт обраного університету й знайдіть ключові особливості.
 4. Безлике оповідання. Далеко не кожний мотиваційний лист врізається у пам’ять членам приймальний комісії. Причина цього криється в безлічі поверхневих фраз, знеособленості листа. Гарне есе виділяється на тлі інших творів унікальністю, правдивістю й оригінальністю суджень автора.
 5. Несмішні жарти. У практиці членів приймальний комісії зустрічалося чимало веселунів, які прагли запам'ятатися іскрометним почуттям гумору, тільки не завжди це доречно. Жарт може видатися авторові листа невинним, але члени приймальний комісії назвуть його образливим. Потрібно чітко розуміти, що у всіх різне почуття гумору, а у випадку із закордонними вузами — ще й різний менталітет. Тому радимо виключати жарти, якщо ви професійний комедіант, що не відбувся.
 6. Бажання написати про себе якнайбільше. Під кожну тему варто виділити один абзац, щоб розкрити більше деталей. Зробіть акцент на тій інформації, якої немає в академічному резюме.
 7. Відсутність перевірки й редагування тексту. Перед відправленням зверніться з проханням до викладача або іншої компетентної людини перевірити ваше есе, щоб уникнути прикрих друкарських помилок і взагалі помилок. Навіть самий цікавий мотиваційний лист відкладається убік, якщо члени комісії знаходять у ньому помилки.
 8. Написання есе за кілька днів до відправлення. Потрібно приділити написанню мотиваційного листа досить часу. Спробуйте написати кілька варіантів, потім порівняти їх і вибрати кращий.
 9. Демонстрація чужих досягнень. У жодному разі не привласнюйте собі якості й заслуги, яких насправді немає. Будьте самим собою, розкривайте в листі свої позитивні сторони, захоплення й надії на майбутнє. На особистому інтерв'ю члени комісії можуть запитати про вигадане хобі або досягнення, і тут уже прийдеться викручуватись...
 10. Неповне розкриття теми. При написанні мотиваційного листа бажане дотримуватись певної структури тексту, тобто поетапно розкривати кожний абзац. А якщо ні, то замість упорядкованого есе у вас вийде сумбур, який точно не зацікавить приймальну комісію.

Крім загальних рекомендацій, які можна застосувати практично до будь-якого мотиваційного листа, необхідно враховувати специфіку майбутньої спеціальності.

Наприклад, юриспруденція. Будь-який досвід зіткнення з діяльністю юристів може бути значним, чи то робота в адвокатській конторі, міні-стажування, волонтерська діяльність у відділі консультування громадян, чи просто відвідування судового засідання. На рівні школи чи університету ви могли брати участь у дебатах чи навіть бути організатором власного дискусійного клубу. Покажіть, що у вас є чи ви робите все можливе, щоб розвинути важливі для юриста навички – публічні виступи, переконання, увага до деталей. Згадуючи ті чи інші події, покажіть ваш інтерес до аналізу їхньої правової складової.